W przypadku mebli lakierowanych nie ma lepszego i bardziej odpowiedniego materiału, surowca konstrukcyjnego niż płyta MDF – płyta pilśniowa o średniej gęstości, tak zwanej MDF. MDF to skrót od angielskiej nazwy Medium Density Fibreboard. Niemal każdy gatunek dostępny w roli okleiny wierzchniej sklejki z litego drewna jest dostępny również z rdzeniem z płyty MDF.
Żadna płyta pilśniowa nie jest idealna. Jednak w przypadku płyty MDF zalety znacznie przewyższają wady. Płyta MDF to niedrogi i wyjątkowo stabilny surowiec, który produkowany jest w regularnej grubości (zupełnie odwrotnie niż w przypadku większości sklejek). Wygląda więc na to, że stosowanie płyt MDF w pewnych względach jest bardziej przyjazne dla środowiska niż stosowanie litej tarcicy.
Części składowe płyty MDF są niewyczerpywalne i odnawialne, dzięki czemu jego zasoby będą dostępne przez tysiące lat, dla kolejnych pokoleń. Wadą płyt MDF jest jednak to, że ich arkusze są ciężkie, a pył, który unosi się wokół podczas cięcia lub frezowania jest:
-
w najlepszym wypadku niezwykle irytujące,
-
w najgorszym – zagrażać zdrowiu, jeśli zbyt często jest się narażonym na jego działanie.
Większość płyt MDF można zaliczyć do produktów panelowych, które powstały z drewna sproszkowanego na niewielkie włókna. Następnie włókna te zostały podgrzane (przy użyciu wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia), zmieszane z klejem syntetycznym lub żywicą, a potem sprasowane do stałej grubości. Potem płyta jest suszona i przycinana do ustalonego wcześniej wymiaru. Płyta MDF występuje w stałych, standardowych wymiarach, ale bez problemu można zamówić wersję dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości.
Płyta o średniej gęstości MDF posiada wiele zastosowaniach. To niezwykle wytrzymały materiał, który jest w stanie znacznie obniżyć koszty produkcji. Poza tym jest surowcem niezawodnym i łatwym w obróbce.
Z płyty MDF powstać może wiele różnych elementów wyposażenia wnętrz i dekoracyjnych, między innymi:
-
modułowe półki do układania książek w stosiki,
-
kreatywne ścienne rozwiązania dla wieszaków lub organizerów,
-
imponujące dekoracje ścienne,
-
wbudowane półki kuchenne,
-
ekspozycje dla sprzedawców detalicznych,
-
wielofunkcyjne zastosowania dla małych przestrzeni,
-
pojemne miejsca do przechowywania,
-
ramy dodające wnętrzu indywidualnego charakteru.