Pokój przedszkolaka, czyli jak wydzielić funkcjonalne strefy w pokoju dziecięcym

Idealny pokój dla dziecka to taki, który umożliwia maluchowi odpoczynek, zabawę i poznawanie świata. Aranżacja pokoju powinna być przygotowana w taki sposób, aby maluch czuł się bezpiecznie i komfortowo. Warto podzielić pokój na kilka stref, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju i odpoczynku. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka prostych i sprawdzonych wskazówek na ten temat.

Strefy w pokoju dziecka – dlaczego warto?

Jeśli zastanawiasz się, czy na pewno warto podzielić pokój przedszkolaka na strefy musisz wiedzieć, że taka aranżacja ma bardzo wiele zalet. Oto najważniejsze:

  1. Funkcjonalność – podział na strefy umożliwia zachowanie porządku, sprawne sprzątanie, wydzielenie czasu na zabawę i odpoczynek. Jest to szczególnie ważne w przypadku rodzeństwa, które dzieli ze sobą pokój. Dzięki podziałowi na strefy można zadbać o komfort każdego dziecka i uniknąć niepotrzebnych konfliktów.
  2. Pokój dostosowuje się do etapu rozwoju dziecka – chociaż wielu rodzicom trudno się z tym pogodzić, dzieci rosną bardzo szybko. Podzielnie pokoju na stref umożliwia szybkie zmiany w aranżacji, dzięki czemu pokój dostosowuje się do zmieniających się potrzeb dziecka.
  3. Wspieranie dobrych nawyków – pokój dziecięcy powinien być podzielony na strefę do odpoczynku, zabawy i nauki. Odpowiednia aranżacja sprawi, że dziecku będzie łatwiej zadbać o rutynę dnia i dobre nawyki. Pamiętaj, że nawet w pokoju przedszkolaka warto wydzielić strefę do nauki. Jest ona potrzebna do nauki kolorów, wierszyków czy innych zadań dla przedszkolaka.

Strefa snu

Strefa snu jest ważna nie tylko dla wypoczynku nocnego, ale także do relaksu w trakcie dnia. W tej strefie powinno znaleźć się łóżko dostosowane do wieku i potrzeb dziecka, wyposażone w wygodny materac zapewniający odpowiednie wsparcie dla malucha. Jeśli Twoje dziecko ma ulubiony kolor, zwierzątko lub postać z bajki, postaw na łóżko z odpowiednim motywem. Aby uniknąć problemów z zasypianiem i wspierania złych nawyków, łóżko powinno być przeznaczone jedynie do snu. W strefie do odpoczynku warto umieścić wygodne poduchy do siedzenia, dzięki którym dziecko może odpocząć w ciągu dnia.

Strefa do zabawy

W dobrze urządzonym dziecięcym pokoju nie może zabraknąć strefy do zabawy. W tym miejscu powinny znaleźć się oczywiście ulubione zabawki, warto pamiętać także o przestrzeni na ich przechowywanie. Funkcjonalne szafki do dziecięcego pokoju lub pudełka sprawdzą się doskonale, jeśli chodzi o zachowanie porządku w pokoju dziecięcym. W strefie do zabawy warto umieścić dywan. Dzieci najczęściej bawią się na podłodze, a dywan uchroni przed zimnem i stłumi dźwięki zabawy. Pamiętaj, że w pokoju przedszkolaka nie sprawdzą się puchate dywany z długim włosiem. W przypadku takich dywanów nietrudno o utknięcie zabawki co jest nie tylko frustrujące dla dziecka, ale może także doprowadzić do zniszczenia zabawek.

Strefa do nauki

Nawet w pokoju takiego malucha jak przedszkolak warto zadbać o strefę do nauki. W przedszkolu dziecko poznaje otaczający świat intensywnie, uczy się kolorów, wierszyków czy piosenek. W strefie do nauki powinien znaleźć się stolik i wygodne krzesło dla dziecka. Ważne są wymiary stolika, które powinny umożliwiać ułożenie na nim kolorowanek i innych potrzebnych przedmiotów. Warto przygotować taką strefę w miejscu z dostępem do światła naturalnego.

Kolory w pokoju dziecka

Poza podziałem na strefy, w pokoju dziecka warto zadbać także o kolorystykę. Świetnie sprawdzą się stonowane barwy, które kojarzą się z harmonią i bezpieczeństwem. Stonowane barwy są szczególnie ważne jeśli chodzi o strefę odpoczynku. Odpowiednio dobrane kolory ułatwiają wyciszenie i przygotowanie do snu. Stonowane barwy warto przełamać kilkoma charakterystycznymi akcentami. Jeśli na przykład Twoje dziecko lubi kolor czerwony lub zielony, warto wyposażyć pokój w dodatki w takich kolorach.