5 zasad skutecznego odgracania mieszkania

Masz wrażenie, że w Twoim mieszkaniu coraz trudniej o porządek a w szafkach jest wiele niepotrzebnych rzeczy? Jeśli tak, warto odgracić mieszkanie. Chyba w każdym domu znajdują się takie przedmioty, które były odłożone na przyszłość i miały się do czegoś przydać, a tak naprawdę od lat leżą nikomu niepotrzebne i zagracają przestrzeń. Poznaj 5 zasad skutecznego odgracania mieszkania dzięki którym szybko zrobisz porządek.

Podziel niepotrzebne rzeczy na kategorię

Odgracając mieszkanie można bardzo szybko zrobić jeszcze większy bałagan. Aby tego uniknąć, warto podzielić rzeczy na kategorie i ułożyć je w jednym miejscu. Ubrania do ubrań, kosmetyki do kosmetyków, pojemniki do pojemników i tak dalej. Dzięki podziałowi na kategorię odgracanie mieszkania pójdzie sprawniej i nie powstanie jeszcze większy bałagan. Warto wszystkie rzeczy wkładać od razu do kartonów lub worków, aby po zakończeniu odgracania móc już je tylko wynieść z mieszkania i cieszyć się porządkiem.

Odgracanie według schematu

Aby odgracanie mieszkania przebiegało sprawnie, warto przyjąć jakiś określony schemat. Możesz porządkować kolejne pokoje, szafki lub wybrać inny korzystny schemat. Taki przebieg porządków nie tylko usprawnia odgracanie mieszkania, ale pozwala także zachować porządek co jest bardzo ważne.

Daj sobie czas i przygotuj plan

Jeśli w Twoim mieszkaniu uzbierała się pokaźna ilość niepotrzebnych rzeczy, daj sobie czas. Jeśli i tak nie masz za dużo chwili dla siebie, nie warto spędzać całego dnia na porządkowaniu mieszkania. Przygotuj sobie plan działania i rozpisz zadania na kilka dni. Dzięki temu unikniesz frustracji ogromem prac i znajdziesz także chwilę na odpoczynek. Pamiętaj także, że każdy z domowników powinien dbać o mieszkanie. Partner, syn a może córka? Zaangażuj bliskich do odgracania mieszkania.

Oddaj to co możesz

Nie warto wyrzucać wszystkiego co już niepotrzebne do kosza na śmieci. W Twoim domu na pewno jest wiele przedmiotów, które mogą otrzymać drugie życie. Stare ubrania, zabawki czy obuwie można sprzedać w serwisie internet -owym lub oddać potrzebującym rodzinom. Pamiętaj jednak, aby wcześniej wyczyścić oddawane przedmioty. Także niepotrzebne ozdoby do domu czy kuchenne akcesoria mogą jeszcze się komuś przydać. Wielu chętnych znajdziesz na grupie lokalnej w serwisie Facebook.

Znajdź miejsce do przechowywania

Gdy już odgracisz całe mieszkanie, znajdź miejsce do przechowywania. Na pewno jeszcze nie raz zdarzy Ci się odłożyć coś na później, być może wiele z tych rzeczy przyda się w przyszłości. Znajdź miejsce, które nie jest zbyt duże, ale umożliwia wygodne przechowywanie i utrzymanie porządku. Może być to szafka w salonie lub komoda w sypialni. Pamiętaj, aby zaglądać tam regularnie i pozbywać się niepotrzebnych rzeczy.

Zakończenie

Odgracanie mieszkania nie musi być katorgą. Wystarczy pamiętać o wyżej wymienionych zasadach i nie zwlekać z zabraniem się za porządki. Można zrobić nawet zdjęcia przed i po odgracaniu, aby przekonać się, że odkładanie wszystkiego co się da nie jest dobre. Warto również zastanowić się co można zrobić, aby mieszkanie nie zamieniało się więcej w graciarnię. Jeśli na przykład zawsze gdy jesteś w galerii handlowej zaglądasz do sklepów z ozdobami do domu, postaraj się pozbyć tego nawyku. W takich sklepach zawsze znajdzie się coś, co jest ładne i pasuje do mieszkania. Niestety zbyt duża ilość dodatków sprawia, że przestrzeń przytłacza i staje się zagracona. Zawsze warto przed zakupem czegokolwiek dobrze się zastanowić, czy naprawdę jest nam to potrzebne.
Chcesz zachować porządek w mieszkaniu? Sprawdzaj regularnie, czy nie znajdują się w nim niepotrzebne przedmioty, które tylko zagracają przestrzeń. Szafy i komody warto przejrzeć raz w miesiącu, aby pozbyć się tego co niepotrzebne.