Rozmieszczenie obrazów na ścianach – podstawowe zasady

Odpowiednio dobrane obrazy mogą odmienić wnętrze. Jest to jedna z tych ozdób, które najchętniej wybierane są do ozdobienia wnętrza domu. Warto jednak pamiętać, że poza spójnością kolorystyczną i stylem, ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie obrazów na ścianie. Jak zrobić to prawidłowo? W kolejnych akapitach znajdziesz kilka prostych porad i wskazówek. Zapraszamy do lektury.

Informacje jaki efekt chcesz uzyskać?

Oferta obrazów jest tak rozbudowana, że możliwości są naprawdę imponujące. Różne ramy, kolory, motywy i rozmiary obrazów sprawiają, że nie zawsze można szybko i bez problemów zdecydować się na konkretną aranżację. Przed zakupem obrazów warto więc zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Dobrym pomysłem jest na pewno zaczerpnięcie inspiracji. Możesz odwiedzić blogi tematyczne, pomocne są także programy telewizyjne o tematyce wnętrzarskiej. Pamiętaj jednak, aby inspirować się a nie kopiować. Modne rozwiązania nie zawsze sprawdzą się w każdym wnętrzu. Obrazową aranżację na ścianię trzeba dobrze zaplanować, wziąć pod uwagę kolorystykę i styl wnętrza a także rozmiar pomieszczenia.

Miejsce na obraz

Aby obraz upiększał wnętrze należy zwrócić uwagę na miejsce w którym ma się znaleźć. Bardzo ważna jest wielkość obrazu a także wysokość jego zawieszenia. Jeśli na przykład chcesz zawiesić obraz nad kanapą, wybierz taki, którego rama nie jest szersza od mebla. Obraz trzeba zawiesić na takiej wysokości, która nie przeszkadza w komfortowym korzystaniu z kanapy. Środek obrazu powinien znajdowac się na wysokości wzroku. Jeśli decydujesz się na kilka obrazów w jednym miejscu, stwórz z nich estetyczny kształt, który sprawi, że aranżacja będzie uporządkowana i przyjemna dla oka. Pamiętaj także, że w przypadku małych przestrzeni nie sprawdzą się duże obrazy, gdyż będą przytłaczały. W małych pokojach zdecydowanie lepiej sprawdzą się niewielkie obrazki.

Wielkość obrazów

Jeśli chodzi o wielkość obrazów, możliwości aranżacji jest naprawdę wiele. Najczęściej można spotkać aranżację stworzoną z obrazów o tej samej wielkości, co tworzy estetyczny i przyjemny dla oka efekt. Warto także zastanowić się nad ozdobą ściany obrazami o różnej wielkości. Taka aranżacja jest bardzo stylowa i nietrudna do skomponowania. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, nie umieszczaj obrazów na ścianie od najmniejszego do największego ani odwrotnie. Obrazy o różnych wielkościach warto wymieszać, co stworzy ciekawy efekt.
Obrazy na ścianie można zamieszczać w różnych układach. Układ w linii prostej polega na umieszczeniu największego obrazu na środku a po bokach mniejszych dzieł. Można również zdecydować się na układ w którym duży obraz znajduje się na górze a mniejsze umieszczone są ukośnie pod nim. Także układ kwadratowy jest dobrym rozwiązaniem w wielu aranżacjach. W układzie kwadratowym największy obraz znajduje się w miejscu centralnym, a mniejsze obrazki umieszczone są na narożnikach i całośc tworzy kwadrat.

Zawieś obraz bez wiercenia

Jeśli lubisz często zmieniać aranżację, warto zawieszać obrazy bez wiercenia. W sklepach dostępne są taśmy i haczyki samoprzylepne, które utrzymują obrazy o różnej wadze i nie pozostawiają na ścianach nieestetycznych śladów. Montaż takich taśm i haczyków nie jest skomplikowany. Przed zakupem takiego produktu upewnij się, że będzie on w stanie utrzymać obraz. Na opakowaniu znajdziesz informację na temat wagi jaką może utrzymac haczyk lub taśma.

Zakończenie

Obrazy mogą odmienić wnętrze, sprawić, że stanie się bardziej stylowe i przytulne. Przed przystąpieniem do zakupów warto zastanowić się, jaki efekt ma zostać osiągnięty. Ważna jest także kolorystyka i moty obrazów, wielkość oraz układ w jakim zostaną rozmieszczone. Warto pamiętać o poradach umieszczonych w tym artykule, aby stworzyć atrakcyjną dla oka aranżację. Dobrym rozwiązaniem jest wieszanie obrazów w taki sposób, aby nie tworzyć w ścianie dziur i nieestetycznych śladów. Świetnie sprawdzą się haczyki oraz taśmy samoprzylepne.